Otevřený dopis ministru dopravy Danu Ťokovi

18.03.2015 22:30

Vážený pane ministře,

my občané žijící ve Středočeském kraji východně od Prahy a působící jak v občanských sdruženích, tak ve vedení radnic dotčených obcí, dlouhodobě sledujeme situaci kolem výstavby Pražského okruhu, a to hlavně stavby 511. Ta by měla propojit již provozované úseky a tím propojit skoro všechny komunikace dálničního typu, vedoucí do našeho hlavního města. Trasa této stavby byla již vymezena před více než padesáti lety v roce 1963 a nyní je pevně zakotvena v Zásadách územního rozvoje jak Prahy, tak Středočeského kraje a rovněž v územním plánu Prahy. Výstavba tak důležité komunikace by podle nás měla být prioritou státu, protože svede těžkou kamionovou tranzitní dopravu jak z Prahy, tak z okolních obcí. Proto nás v poslední době velmi znepokojují snahy některých obyvatelů Prahy, sdružujících se pod heslem „Rozumný okruh“, trasu přesunout dále od Prahy do Středočeského kraje.

Domníváme se, že východně od Prahy neexistuje trasa, která by neprocházela v blízkosti sídel a nedotýkala se mnoha občanů Prahy i Středočeského kraje. Proto argumenty sdružení za „Rozumný okruh“ nechápeme. Jimi navržená trasa již vyvolala pouze odpor jiných občanů a obcí, čehož jsme nejlepším důkazem. Protože trasa okruhu je již známa po několik desetiletí, každý, kdo si za posledních minimálně třicet let pořizoval nějakou nemovitost, si mohl vybrat, zda chce žít v blízkosti Prahy a využívat její infrastrukturu, nebo žít v širším okolí, byť s horší dopravní obslužností. Obě varianty mají svá pro i proti. My jsme si vybrali, a proto nám nepřipadá správné, nyní měnit „pravidla hry“. I proto podporujeme výstavbu stavby 511 v původní trase při dodržení všech zákonných norem pro ochranu přírody a vlivu na okolní prostředí. Dále se domníváme, že okruh posunutý do větší vzdálenosti od města přestane plnit některé svoje dopravní funkce. Pro obyvatele Prahy se stane nezajímavým. Pokud má být okruh dokončen co nejdříve, nevidíme jinou možnost, než současné trasování stavby 511, na kterou již bylo dvakrát vydáno územní rozhodnutí. Příprava jiné varianty by výstavbu odsunula o další desítky let, což si Praha jako evropská metropole nemůže dovolit.

Žádáme Vás tedy:

1. Aby stavbě 511 Pražského okruhu, která se podle slov pana premiéra stala vládní prioritou, byla i Vámi věnována maximální pozornost.

 

2. O urychlení výstavby stavby 511 v původní trase, samozřejmě při dodržení všech zákonných norem pro ochranu přírody a vlivu na okolní prostředí.

 

3. O společnou schůzku a případně i o ustanovení pozice zmocněnce pro tuto stavbu, který by pravidelně informoval veřejnost o průběhu přípravy a výstavby. Situace kolem stavby je velice nepřehledná a uvítali bychom více informací včetně předpokládaných termínů výstavby.

 

Předem děkujeme za Vaši odpověď

 

 

 

Společné prohlášení občanských sdružení a radnic dotčených obcí:

 

Občanské sdružení za Nové Jirny bez tranzitní dopravy:

Dr. Ing. Jan Stěnička Scs.

 

Občanské sdružení H 008 Praha – východ:

Ivan Vyskočil

 

Občanské sdružení Horoušany a Horoušánky - za lepší bydlení:

Ing. Tomáš Kůtek, Ph.D.

 

Městská část Praha 21 - Újezd nad Lesy:

Zdeněk Růžička – starosta

 

Obec Jirny:

Stanislav Skořepa – starosta

 

Obec Horoušany a Horoušánky:

Jan Bohuněk – starosta

 

Město Úvaly:

Mgr.Petr Borecký - starosta

 

Občanské sdružení Za zelené a sjednocené Úvaly:

Ing. Pavel Krajíček

 

Městys Škvorec:

Ing. Antonín Rubín - starosta

 

Iniciativu podporují a připojují se k ní občanská sdružení působící v jihovýchodním segmentu Prahy:

Občanské sdružení SOS Spořilov:

Ing. Pavel Vach

 

Občanské sdružení Uhříněves:

Karolina Pirklová

 

Občanské sdružení Útulné Strašnice:

Ivana Mádrová

 

Občanské sdružení Koalice Trojmezí:

Jiří Dohnal

 

Občanské sdružení Zdravý Spořilov:

RNDr. Pavla Kačabová

 

Občanské sdružení Spořilov:

Ing. Jindřich Vaněk

 

Občanské sdružení Záběhlice:

Renata Chmelová

 

Občanské sdružení Zelené Roztyly:

Aleš Kulhánek

 

 

—————

Zpět