Roztyly a developerské plány

29.01.2020 14:32

Dne 25. ledna 2020 uspořádaly spolky Zvonečník, Zelené Roztyly, Chodovský spolek, 4-občanská a Zdravý Spořilov procházkovou debatu na Roztylech k developerským plánům a aktuálně pořizované územní studii v okolí metra Roztyly. Akce se zúčastnili zastupitelé různých politických klubů, zástupce developerů, odborníci na životní prostředí a územní plánování, desítky místních obyvatel. Akce byla organizována formou procházky přímo na lokalitě.  K jakým závěrům akce dospěla?

Zúčastnění se shodli na tom, že lokalita revitalizaci potřebuje, naprostá většina však odmítá masivní změnu nezastavitelného území na zastavitelné a nárůst zpevněných ploch a redukci zeleně.  Záměry musí být koncipované tak, aby chránily Krčský les a nezhoršovaly životní prostředí v sousedství dopravně nejvytíženějších komunikací v Praze i v celé ČR – Jižní spojka a 5. května. Občané Starého Spořilova upozornili na desítky let trvající nadlimitní zatížení přilehlé části Starého Spořilova hlukem a imisemi. Developerské plány tuto skutečnost však zcela opomíjejí. Spořilovští občané zásadně odmítají další zatížení a zhoršování životního prostředí v této oblasti, tedy jak další navýšení objemu automobilové dopravy, a tím pádem prohloubení stávající emisní a hlukové zátěže, tak masivní zástavbu podél jižní strany 5. května, která bude mít za následek odraz hluku proti rezidenční zástavbě Starého Spořilova.

Občané rovněž upozornili na problematickou dostupnost a kapacitu občanské vybavenosti včetně kapacity MHD v případě realizace navrhovaných záměrů v současné podobě. Občané také upozornili na nedostačenou péči o zeleň lemující cestu od lávky přes komunikaci 5. května ke stanici metra Roztyly  a nepořádek a znečišťování v jejím okolí. Pamětníci rovněž vzpomínali na podobu lokality před výstavbou metra.

Druhá část akce proběhla v restauraci hotelu Globus.  Všichni přítomní se shodli, že v ČR vládne neefektivní byrokracie a nikdo si nepřeje zdlouhavá stavební řízení. Z debaty ale vyplynulo jasné odmítnutí navrženého nového stavebního zákona s řešením v podobě centralizace stavebních úřadů a snížení významu stanovisek různých dotčených orgánů. Dále probíhala diskuse o možnostech aktivního zapojení občanů do dění kolem nás.

 

—————

Zpět